Mutlu Çiftlikte Tarım Uygulamaları

Kompost yapımı

Budadığımız ağaç dallarını, dal öğütme makinasında fasulye büyüklüğünde taneler haline getiriyoruz. Bunlarla birlikte yere dökülen yapraklar, üretkenliğini tamamlamış sebze fideleri, hayvan gübrelerini bir yığın haline getiriyor, ara ara suluyoruz. Yaklaşık 3 ay sonunda yumuşacık, kötü kokmayan, son derece zengin içeriğe sahip bir kompost elde ediyoruz. Kompostu toprağımızı zenginleştirmek için kullanıyoruz.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik sistemin dışa bağımlı olmadan kendi ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Kendi gübresini üreten, suyunu biriktiren, atıklarını değerlendiren, kısacası doğadan alıp doğaya veren sistemdir.

Kardeş Bitki Uygulaması

Kardeş bitki uygulaması, bitkilerin birbirine fayda sağlamasını amaçlayan bir uygulamadır. Örneğin Mutlu Çiftlik’te biz, fasulye ve mısırı yan yana dikiyoruz. Mısır doğal olarak fasulyenin sarılacağı bir kazık vazifesi görüyor. Bu iki bitkinin yanlarına diktiğimiz kabak, yeri kocaman yapraklarıyla örterek, bu bitkilerin kök bölgelerine doğal bir şemsiye vasifesi görüyor. Böylece su tüketimimiz azalıyor, fasulyeleri bağlamak için kazık dikmiyor, bu konuda işgücü harcamıyoruz.

Seracılık

Bir bitkinin gelişip ürün verebilmesi için hayati olan en önemli şey, uygun sıcaklık, nem ve güneş ışığıdır. Sera uygun sıcaklığı sağladığı gibi, kapalı bir alan olduğu için ortamın sürekli nemli kalmasını da sağlar. Seracılık doğru yönetildiği taktirde daha fazla verim elde edilmesini sağlar. Sera ortamında ürün yetiştirmek, doğal yetiştiricilikle bilinenin aksine ters düşmez.

Şerbet yapımı

Tavuk gübresi son derece güçlü bir yapıya sahip olduğu için bitkiye uygularken çok dikkatli davranılmalıdır. Tavuk gübresini en güvenli uygulama şekli şerbet yapımıdır. Buna göre yanmış tavuk gübreleri büyükçe içi su dolu bir bidonda her gün 1 ila 2 sefer karıştırılarak 1 hafta bekletilir. Bu şekilde bitkilere uygulanan tavuk gübresi gibisi yoktur.

Malç Yapımı

Malç yapımının pek çok yöntemi olsa da biz, budanmış ağaç dallarımızı, köylüden aldığımız budanmış fındık ve meyve dallarını dal öğütme makinamızda öğüterek fındık büyüklüğüne getiriyoruz. Bu ağaç parçacıklarını bitkilerin kök kısımlarına yerleştiriyoruz. Bu, bitkinin daha az su ile yaşamasını sağlayarak su tüketimimizi azalttığı gibi, yabani otların oluşmasını engelliyor ve bitkinin kök bölgesini yazın kavurucu sıcaktan kışın dondan da koruyor.

Münavebe

Geleneksel yöntemlerle yapılan tarım uygulamalarında, çiftçiler yıllarca aynı arazide aynı bitkiyi yetiştirdi. Bitki yıllarca topraktan ihtiyaç duyduğu hep aynı besin maddelerini tüketti. Tükettikçe toprak verimsizleşti, mahsul azaldı, kimyasal gübre kullanımı arttı.